Loading...

آماده سازی خودرو برای فصل سرما

آماده سازی خودرو برای فصل سرما

فصل سرما، همانطور که از نامش پیداست،سرد بودن را می توان به عنوان یکی از خصوصیات بارز آن برشمرد و همانگونه که با تغیر در نوع پوشش خود جهت مقابله با سرما آماده می شویم، اهمیت دادن به آماده سازی خودرو نیز یکی از نکات قابل توجه در شروع این فصل به حساب می آید.

 

 

هر ساله در اواخر تابستان و شروع پاییز، تغیرات آب و هوایی در جهت انتقال از فصل گرما به فصل سرما، قابل مشاهده است و اندک اندک هرچقدر از فصل پاییز به سمت زمستان نزدیک می شویم پیش بینی مواجهه با سرمای زمستان آسانتر می شود، در این زمان نکته ی حائز اهمیت برای مالکان و رانندگان خودرو آماده بودن جهت عدم غافل گیری به هنگام مواجه شدن با سرمای پیش بینی نشده و یا به اصطلاح سرمای زودرس می باشد، از اینرو با شروع فصل سرما،همانند تغیرات در انتخاب لباس و پوشش از تابستانی به لباسهای گرم، آماده سازی خودرو جهت ورود به روزهای سرد، جهت جلوگیری از غافل گیر شدن امری الزای طلقی می گردد.

انجام چک و سرویس فصل سرما توسط سرویسکاران مجرب خودرو، بهترین و آسانترین راه پیشنهادی تام سرویس، برای مخاطبان می باشد ولی از آنجا که آگاهی از مسائل پیرامون انسان، در مدیریت شرایط و اتخاذ تصمیم مناسب، نقشی اساسی را دارا می باشد لذا توصیه های تام سرویس جهت آماده سازی خودرو در شروع فصل سرما، به شرح ذیل حضور خوانندگان محترم ارائه می گردد.

اطمینان از عملکرد مثبت بخاری:

گرمایش داخل اتاق خودرو، محصول کارکرد مناسب سیستم خنک کاری موتور و همچنین عملکرد مقبول در سیستم گرمایشی خودرو یا همان بخاری می باشد که در این میان سالم بودن لاستیک دربهای خودرو جهت عدم انتقال حرارت بین داخل و خارج اتاق، نکته ای قابل توجه است لذا بازدید لاستیک دور دربها، بازدید مایع خنک کننده موتور و شارژ ضدیخ تا حد استاندارد (بین 1.5 تا 3 لیتر) و همچنین اطمینان از عملکرد صحیح ترمواستات در سیستم خنک کاری جهت تامین گرمای سیستم گرمایشی اتاق،در این راستا الزامیست.

در صورت سلامت سیستم خنک کننده موتور و وجود گرمای کافی در سیستم جهت تامین گرمای مورد نیاز، اگر کماکان هوای خروجی از دریچه های بخاری گرمای کافی را ندارد چند حالت پیش روی شماست:

بسته بودن مسیر آب از سیستم خنک کاری به سیستم گرمایشی

گیر کردن شیر بخاری

گرفتگی رادیاتور بخاری

ضعیف بودن واترپمپ خودرو

گیر کردن ترمواستات و تبخیر شدن آب دور سیلندرها

و در صورتیکه دبی هوای خروجی از دریچه های بخاری کم است و یا به کل هوایی از دریچه ها خارج نمی شود ایراد را میبایست در سیم کشی سیستم تهویه و یا کلید فن جستجو کرد و در نهایت احتمال سوختگی و خرابی فن تهویه اتاق نیز وجود دارد که جهت رفع ایرادات یاد شده می بایست به تعمیرکاران سیستم گرمایشی خودرو مراجعه نمود.

حفظ دید در شرایط بارش برف و باران و یا در مه:

در روزهای سرد، وظیفه ی حفظ کردن دید مناسب از طریق شیشه جلو در شرایط بارش باران و یا برف بر عهده ی سیستم تمیز کننده شیشه جلو خواهد بود که این سیستم شامل قسمتهای مختلفی از قبیل موتور برف پاکن، میله و تیغه ی برف پاکن، مخزن شیشه شور،پمپ شیشه شور و شیلنگها و نازل شیشه شور می باشد و در این میان سالم بودن تیغه های برف پاکن بسیار اهمیت دارد چراکه باقی ماندن ردی از باران و یا برف در شرایط خاص می تواند موجب انباشته شدن یخ بر روی شیشه و کاهش میدان دید راننده باشد.

احتمال یخ زدن مایع داخل مخزن شیشه شور (که در محوطه ی استقرار موتور قرار دارد) به هنگام روشن و گرم بودن موتور بسیار کم است، اما در زمان خاموشی موتور با سرد شدن فضای اطراف موتور، احتمال یخ زدگی این مایع افزایش میابد لذا پیشنهاد می شود حدالمقدور از شیشه شورهای خودرو که دربازار موجود است استفاده شود و یا در صورت عدم دسترسی، می توان با افزودن چند قطره مایع ظرفشویی و الکل به آب داخل مخزن شیشه شور علاوه بر جلوگیری از یخ زدگی، میزان راندمان و تمیز کنندگی این سیستم را افزایش داد.

در مواردی مشاهده می شود به هنگام استفاده از برف پاکن و مایع شیشه شور، بجای پاشیده شدن مایع بروی شیشه خودرو،این مایع به سمت  شیشه خودروهای عقبی پرتاب می شود که در این موارد با در دست داشتن یک سوزن می توان جهت نازل را به سمت شیشه خودروی خود و یا اهداف مورد نظر، تنظیم نمود.

اجزای دیگری که قدرت دید را افزایش می دهند چراغهای جلوی خودرو می باشند و درصورتیکه سطح نوردهی آنها ضعیف است حتما جهت رفع این مشکل از طریق تعمیرکاران برق خودرو اقدام نمایید چراکه در شرایط بارش و یا در مه کارایی چراغهای جلو تا حد قابل ملاحظه ای کاهش میابد و برای راننده دردسر ساز خواهد بود.

انتخاب رنگ لامپها نیز در آسانتر شدن رانندگی در شرایط وجود مه بسیار موثر است چرا که نور با رنگ زرد قابلیت نفوذ بیشتری را در مه دارا می باشد.

در شرایط بارش باران و در مه و یا برف و کولاک علاوه بر این که بتوانیم بهتر ببینیم، بهتر دیده شدن هم نکته ای بسیار مهم است لذا میبایست از سالم و استاندارد بودن چراغ خطرهای عقب ، مه شکنها و همچنین فلاشرها اطمینان حاصل نمود.

به همراه داشتن یک مثلث خطر جهت استفاده در شرایط توقف اضطراری برای اعلام توقف به خودرهای عبوری و کاهش خطر برخورد بسیار کارآمد می باشد.

اطمینان از عملکرد صحیح برق خودرو:

اگر خودروی شما در فصل گرما به راحتی و با تک استارت روشن نمی شود، روشن شدن راحت و بی دردسر در فصل سرما، توقعی بیهوده است لذا پیشنهاد می گردد در جهت رفع این مورد دینام و باتری مورد بازدید قرار گیرد و صورت ضعیف بودن باتری حتما جهت تعویض آن در شروع فصل سرما اقدام نمایید.

در خودروهای کاربراتوری تنظیم کاربراتور و دلکو جهت روشن شدن آسان خودرو در روزهای سرد بسیار با اهمیت است و جهت انجام تنظیم یاد شده، داشتن مهارت در این کار الزامیست.

استفاده از روغن موتور مناسب:

کاهش درجه حرارت روغن با افزایش غلظت آن رابطه ی مستقیم دارد، به عبارت دیگر هرچقدر که هوا سردتر شود روغن نیز غلیظتر می شود و این موضوع کار استارتر را جهت روشن کردن موتور سخت می نماید لذا در فصل سرما می بایست از روغن های با ویسکوزیته ی پایینتر استفاده نمود که البته استفاده ی همیشگی از روغنهای چهارفصل گزینه ی مناسبتری می باشد.

مناسب بودن لاستیکها:

هنگامی که در حال رانندگی هستید، تنها نقطه ی تماس خودروی شما با زمین، عاج لاستیکهای خودرویتان می باشد پس توجه به میزان عاج لاستیکها و همچنین تناسب آنها با شرایط محیطی که در آن رانندگی می کنید، ارتباط مستقیمی با اهمیت دادن به سلامتی خودتان دارد لذا به انتخاب لاستیکهای مناسب فصل سرما توجه داشته باشید.

در شرایط برف و یخبندان لاستیکهای عاج درشت نیز کمک چندانی به رانندگی ایمن نخواهند نمود لذا همراه داشتن زنجیر چرخ جهت استفاده در یخبندان توصیه می شود.

لاستیکهای میخدار و در اصطلاح یخ شکن نیز گزینه ی مناسبی برای استفاده در شرایط برف و یخ می باشد.

نکته ی دیگری که در این مبحث می بایست لحاظ گردد، تنظیم به موقع باد لاستیکها جهت اصطکاک مناسب با سطح زمین است و اگر در شرایط برف و یخ غافلگیر شدید می توانید با کاهش موقتی باد لاستیکها تا حدی از سرخوردن آنها جلوگیری به عمل آورید.

سالم بودن شلنگها و تسمه ها:

با شروع سرما، ترک خوردن سطح خارجی شلنگها و تسمه های فرسوده آغاز شده و تا پارگی و ترکیدگی آن پیش می رود لذا همواره در روزهای آغازین فصل سرما، تسمه ها و شلنگها از نظر سلامت مورد بازدید قرار گیرد.

همراه داشتن مواردضروری جهت استفاده در شرایط اضطراری:

اگر از خودرویتان در مصافتهای طولانی و یا بین شهری استفاده می کنید، علاوه بر پر نگاه داشتن باک بنزین، به همراه داشتن لوازم ضروری جهت استفاده در شرایط بحرانی توصیه می گردد.

کیت لوازم ضروری شامل اقلامی از قبیل جعبه کمکهای اولیه، پتوی مسافرتی، کیسه شن ونمک ، بیلچه ، آب ،کنسرو غذا ، بیسکویت ،چراغ قوه ،دستکش گرم و در موارد خاص داروی کافی برای بیمار خاص سرنشین خودرو، می باشد.

رانندگی ایمن:

آماده سازی خودرو در شروع فصل سرما و سلامت کامل آن جهت استفاده خودرو در روزهای سرد شرط لازم می باشد ولی رانندگی ایمن راننده و عدم ارتکاب به تخلفات حادثه ساز رانندگی، شرط کافی حفظ سلامت راننده و سرنشینان خودرو خواهد بود .

 

موفق باشید.

 

 

 


نظرات

ارسال نظر