Loading...

باورهای اشتباه درباره کولر خودرو

باورهای اشتباه درباره کولر خودرو

عدم استفاده ی برخی رانندگان از کولر خودرو در روزهای گرم ریشه در باورهای اشتباه ایشان دارد.

بنام خدا

 

استفاده از کولر خودرو بطور کلی در ماشینهای زیر شش سیلندر تاحدی میزان مصرف سوخت خودرو را افزایش می دهد و لازم به ذکر است که دیگر  لوازم برقی خودرو مانند چراغها، سیستم پخش صوت ، بخاری و... نیز، از این قاعده مستثنی نمی باشند، منتهی امر این افزایش مصرف به میزانی نیست که ارزش آن را داشته باشد که راننده و دیگر سرنشینان، خطر گرمازدگی و یا استنشاق هوای آلوده به آلاینده های مختلف و ذرات معلق را به جان بخرند.

علاوه بر موارد ذکر شده ی فوق، گرمای  هوای بوجود آمده در اتاق خودرو باعث بروز عصبانیت و کاهش تمرکز راننده خواهد شد که این امر به خودی خود می تواند سفر پیش رو را به مخاطره بیاندازد و گذشته از این، گرمای ذکر شده بر کاهش طول عمر و همچنین تغییر شکل در لوازم داخلی خودرو از قبیل صندلی ها، داشبورد، کنسولها، فرمان و ... تاثیر می گذارد.

همانطور که در بالا بدان اشاره شد،درست است که استفاده از کولر خودرو، مصرف سوخت را تا حدی افزایش می دهد ولی در بسیاری از موارد با مدیریت شرایط مختلف در رانندگی می توان مصرف سوخت را با مزایای استفاده از کولر به توازن رساند به طور مثال در سرعت های بالا و دور موتور متناسب با استفاده از کولر و بالا بردن شیشه ها مصرف سوخت تغییر زیادی نمی کند، چرا که کاهش مصرف در قبال بالا رفتن شیشه با اضافه مصرف برای روشن کردن کولر، بالانس می شود، همچنین در سراشیبی ها می توان بدون اضافه شدن مصرف و بدون وارد آمدن فشار به موتور از کولر بهره مند شد, در ضمن در سربالایی های با شیب تند برای جلوگیری از فشار به موتور می توان کولر را خاموش نمود.(در موتورهای شش سیلندر به بالا نیازی به این کار نیست)

توصیه می شود در شروع فصل گرما، خودرو از بابت صحت عملکرد در سیستم خنک کاری موتور و همچنین سیستم تهویه و سرمایش بازدید و سرویس گردد که این امر در افزایش طول موتور و بهبود راندمان کار سیستمهای یاد شده موثر خواهد بود.

توصیه دیگر به رانندگان عزیز رعایت نکات گفته شده در مطالب پیشین جهت صرفه جویی در مصرف سوخت می باشد البته همانطور که می دانید، صرفه جویی کم مصرف کردن نیست درست مصرف کردن است.


نظرات

ارسال نظر