Loading...

مصرف سوخت

مصرف سوخت

تام سرویس (عوامل موثر در میزان مصرف سوخت خودرو)

بنام خدا

بسیاری از افراد به هنگام خرید خودرو عوامل مختلفی را مد نظر قرار می دهند که با وجود تفاوت های موجود در دیدگاه و سلایق افراد مختلف, به طور قطع می توان میزان مصرف سوخت خودرو را یکی از عوامل موثر در انتخاب خودرو برشمرد ولی در این میان, در بسیاری از موارد, مشاهده می شود آمارهای اعلام شده از طرف سازندگان خودرو با اعداد و ارقامی که از طرف دارندگان خودرو اعلام می شود متفاوت است و این اختلاف ریشه در عوامل متعددی دارد که در ادامه به مهمترین آنها اشاره خواهد شد.

برای روشن تر شدن این موضوع در ابتدا می بایست با عوامل موثر در مصرف سوخت خودروها بیشتر آشنا شد که مهمترین این عوامل به شرح ذیل می باشد:

1- طراحی خودرو (از نظر شکل آیرودینامیکی و مقاومت در برابر باد)

2- طراحی موتور خودرو (راندمان موتور با توجه به طراحی در نسل های مختلف و مواد بکار رفته متفاوت)

3- تناسب موتور خودرو با بدنه ی آن (در مواردی که خودرو های متفاوت موتورهای یکسانی دارند)

4- شیوه ی رانندگی با خودرو ( عواملی از قبیل شیوه ی شتابگیری و ترمز گرفتن،رعایت و یا عدم رعایت فاصله با خودروی جلویی, انتخاب دنده نسبت به سرعت , استفاده از لوازم و تجهیزات برقی, باز یا بسته بودن پنجره های خودرو , انتخاب سرعت و جایرو شدن چرخهای خودرو, رانندگی درون شهری یا برون شهری و میزان بار موجود در خودرو)

5- عوامل محیطی( دمای هوا , باد مخالف و یا موافق , ذرات معلق در هوا ,ارتفاع محل استفاده از خودرو و فشار هوای موجود با توجه به ارتفاع محل)

6- تغییرات در خودرو ( استفاده از باربند و یا نگهدارنده چوب اسکی , استفاده از لاستیک های پهن, تغییر قطر و عرض رینگ ها , استفاده از فلاپ های اسپرت , تغییرات در موتور و متعلقات موتور و تغییر در ارتفاع خودرو)

7- سرویس و نگهداری خودرو (تنظیم موتور , تنظیم باد لاستیک ها , تمیزی و یا کثیفی فیلتر هوا , فیلتر روغن و صافی بنزین , کارکرد شمع ها و سیستم جرقه زنی , درجه حرارت موتور و استفاده و یا عدم استفاده از ترموستات, کیفیت بنزین مورد استفاده و راندمان سیستم سوخت رسانی انژکتور و یا کاربراتور)

 

تغییرات در موارد فوق الذکر به طور کلی می تواند مقدار مصرف سوخت خودرو را به میزان قابل توجهی دستخوش تغییر قرار دهد,لذا با توجه به آشنا شدن بیشتر با عوامل موثر در مصرف سوخت در این پست ,تام سرویس در پست های بعدی، توصیه هایی را جهت کاهش مصرف سوخت ارائه خواهد نمود.


نظرات

 • جالب و آموزنده بود
 • درود بر شما
  مرسی از آگاهی بخشی تون
  لطفا در باره جایرو شدن چرخها بیشتر توضیح بدید
  سپاسگزارم
  بدرود
  • سلام دوست عزیز
   با تشکر از نکته بینی و دقت نظر شما به عرض می رساند، از آنجا که توضیح در مورد جایرو وارد مباحث پیچیده ای می شود و با احتمال اینکه سئوال جالب جنابعالی برای دیگر دوستان نیز مطرح شده باشد، از اینرو تام سرویس این مبحث را در قالب یک پست جدید در مقالات سایت جهت آگاهی دوستان ارائه خواهد نمود.
  • با سلام
   سوال در مورد جایرو شدن چرخها در مطلب \" راهکارهای کاهش مصرف سوخت \" پاسخ داده شد.
 • جالب بود. ممنون
 • خیلی عالی بود اگه لطف کنید و بگید برای کاهش مصرف چکارایی میشه کرد ممنون میشم. ابن دستگاهایی که تبلیغ میکنن واسه کاهش مصرف خوبه؟
  • محمد محمودیان
   یکشنبه 5 مرداد 1393 - 08:54
   کيت‌ها و مواد شيميايي که به عنوان کاهنده مصرف سوخت در بازار عرضه مي‌شوند، نمي‌توانند در کاهش مصرف سوخت اثرگذار باشند، بلکه در موارد زيادي اثر مخرب زيست محيطي نيز ايجاد مي‌کنند.
   به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، کيوان وزيري - مدير اجرا و نظارت بر استانداردهاي خودرو - با بيان مطلب بالا گفت: اين نوع از محصولات تنها به منظور سودجويي و سوء استفاده از شرايط افزايش قيمت سوخت عرضه مي شود و مخصوصا روي سيستم هاي انژکتوري مجهز به ECU هيچ اثري ندارند....
 • آقای محمودیان سوال جالبی پرسیدند لطف کنید اگه ممکنه جواب بدید کاهنده مصرف سوخت ؟؟؟؟
 • محمد محمودیان
  یکشنبه 5 مرداد 1393 - 08:36
  کلاهبرداری میلیونی با فروش دستگاه کاهش مصرف سوخت:
  «نصب دستگاه کاهش‌دهنده سوخت روی تمام خودروها اجباری است و درصورت عدم‌نصب، ‌علاوه بر جریمه دستور توقیف خودرویتان از سوی مراجع قضایی صادر خواهد شد.»

  شنیدن این جملات از پشت تلفن کافی بود تا مالباخته‌ها در دام اعضای یک باند کلاهبرداری گرفتار شوند.

  منبع : همشهری آنلاین http://hamshahrionline.ir/details/247266

ارسال نظر